Chapter Lineage

Guiding Light – May 29, 1983

1)       John K. Johnson                  -               ‘J. Steel’

2)       Winston Britton                   -               ‘Flee Daddy’

3)       Gregory Bowler                    -               ‘Doc’

4)       Phillip Gist                             -               ‘Chilly Phil’

5)       Rhinehard Walker               -               ‘Sweet P’

6)       James Mann                         -               ‘White Lightning’

7)       Martin D. Glaze                   -               ‘Mad Dog’

8)       Lawrence Romaine             -               ‘Hitman’

 

Shadow – Spring ’84

1)       Sy Jenkins                             -               ‘Sensei’

 

Subiani – Spring ’85

1)       Patrick Williamson              -               ‘Ebony’

2)       Israel Bein                             -                ‘Ivory’

3)       David Harris                         -                ‘Truth’

4)       Sebrone Johnson               -                ‘Maestro’

5)       Anthony Holston                -               ‘Sweet Daddy’

6)       Cecil Bright                             -              ‘Apollo’

7)       Robert Koonce                     -               ‘Thrice’                  *Omega Chapter*

 

Agape – Spring ’86

1)       Neal P. Ricks                         -               ‘Pappy’

2)       Halton G. Evans                  -               ‘Conquest’

3)       Sir David A. Mullins          -               ‘Phantasm’

 

Umana – Spring ’90

1)       Joe X. Kotright                      -               ‘Sofrito’

2)       Fernando A. Mitchell         -               ‘Focus’

3)       Jacques P. Etienne              -               ‘Tandawaa’

4)       Adrian W. Fairweather      -               ‘Roots’

Nashekhan – Spring ’91

1)       Juan Paneto                         -               ‘Cacique’

2)       Mohammad A. Omar       -               ‘Awaleen’              * Omega Chapter*

3)       Bryan Savage                      -               ‘No-No Bear’

 

Mshufava – Spring ’92

1)       Karl West                              -               ‘Rocksteady’

 

Anaju – Spring ’93

1)       Charrod L. Riley                  -               ‘Nightmare’

2)       Kojo Attah                            -               ‘Ashanti’

3)       Victor Owusu                       -               ‘Alkebulon’

 

Jozi – Spring ’94

1)       Scott A. Corley                     -               ‘Madd Bruiser’

3)       Rovin R. Rozario                 -               ‘Sweet’

4)       Anthony J. Smith                 -               ‘Equinox’

 

Sabonjini – Spring ’96

1)       Ibrahim D. Adamu              -               ‘Dark Prophet’

3)       Michael Forson                    -               ‘Inferno’

4)       Shaun R. Jenkins                 -               ‘Iceberg Slim’

5)       Maurice V. Sterling            -               ‘Rude Bwoy’

 

Uradhi Geuzi – Spring ’97

1)       Saif Madar                           -               ‘Keyser Soze’

 

Ejima -  Spring ’99

1)       Dapo Akinleye                     -               ‘Desire’

3)       Anthony B. Ndu                  -               ‘Braveheart’

 

Adua – Spring ’00

1)       Kirk Campbell                      -               ‘Quiet Storm’

3)       Raymond Watson              -               ‘Geronimo’

 

Adesimbo – Spring ’02

1)       Sean N. Washington           -               ‘Goliath’

3)       Olufunsho R. Owolabi        -               ‘Othello’

 

Kipao – Spring ’05

1)       Charles Holiday                   -               ‘Showtime’

 

Ambika – Spring ’06

1)       Na’eem Crawford-Muhammad       ‘ER’

3)       James Hidalgo                      -               ‘Teflon’

4)       Delon McAllister                  -               ‘Colossus’

 

Azubuike – Spring ’07

1)      Kenneth M. Williams            -               ‘Horus’

3)       Dustin Q. Brown                  -               ‘Wrekognize’

4)       Cristian J. Ramos                -               ‘Congelado’

5)       M. D.                                       -              ‘SHO-NUFF’

 

Siovunjika – Spring ’12

1)    Alvaro J. Peters           -               ‘Primero’

3)    De’sean K. Suarez         –              ‘Alchemist’

4)    Joseph J. Mason II      -               ‘Kalonji’